Aktualności

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) – informacje

By 13 stycznia, 2020 Brak komentarzy

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Słupsku informuje, że na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyznaczono 3 ogniska w 2019 r. i 4 ogniska w 2020 r. wysoce zjadliwej grypy ptaków typu H5N8 u drobiu.

W związku z powyższym Główny Lekarz Weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i o przestrzeganiu zasad bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

W przypadku zaobserwowania objawów klinicznych takich jak: zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody, duszność, sinicv, wybroczyny, biegunka nagły spadek nieśności, drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, które mogą wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków, należy niezwłocznie poinformować powiatowego lekarza weterynarii.

Lekarz Weterynarii w Słupsku informuje, że w związku z grypą Ponadto Powiatowy ptaków z dniem 7 stycznia 2020 roku na terenie powiatu słupskiego rozpoczęła się kontrola gospodarstw utrzymujących drób.

Dodatkowo publikujemy informacje ogólne oraz ulotki celem rozpowszechnienia wśród mieszkańców gminy.