Aktualności

Zmiany odnośnie odbioru odpadów BIO

By 5 stycznia, 2021 Brak komentarzy

Od 1 stycznia 2021 roku frakcja BIO odbierana będzie wyłącznie z pojemnika

Od 1 stycznia na terenie gminy został wprowadzony pojemnikowy system odbioru odpadów BIO. Dlatego mieszkańcy nie posiadający kompostownika muszą zaopatrzyć się w odpowiedni pojemnik. Z obserwacji wynika, że optymalną wielkością pojemnika na odpady BIO dla przeciętnej posesji jest kubeł o pojemności 240 l z uwagi na:

  • dużą produkcję bioodpadów w okresie wegetacji roślin (kwiecień-wrzesień),
  • fakt, że pojemnik  240 l zajmuje prawie tyle samo miejsca w „boksie” co pojemnik 120 l,
  • korzystną w stosunku do pojemności cenę.

WAŻNE!!!

Zakupiony przez Państwa pojemnik musi posiadać certyfikat europejskiej normy EN-840.1 i być przystosowany do obsługi przez krajowe pojazdy.

W dłuższej perspektywie czasowej system pojemnikowy będzie systemem tańszym, z uwagi na ciągle rosnące ceny worków BIO. Jednocześnie zachęcamy Państwa do tworzenia kompostowników i tym samym zmniejszenia lub zatrzymania w przyszłości wciąż rosnące koszty związane z odbiorem BIOodpadu, który jest bardzo droga frakcją

Brak pojemnika na odpad BIO, spowoduje, że firma świadcząca usługi odbioru odpadów – nie go sprzed posesji. W takiej sytuacji BIOodpady możesz oddać bezpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowanego w Dębnicy Kaszubskiej (ul. Przemysłowa 1), w ramach opłaty wnoszonej z tytułu odbioru odpadów. Transport odpadu do PSZOK należy zapewnić we własnym zakresie (godziny otwarcia PSZOK dostępne są na stronie internetowej – https://www.debnicakaszubska.eu).

Skip to content