Skip to main content

Gmina Dębnica Kaszubska dnia 20 listopada 2023 r. podpisała umowę o dofinansowanie projektu pn. „Utworzenie integracyjnego placu zabaw w miejscowości Budowo Gmina Dębnica Kaszubska” w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Celem Projektu było zapewnienie dzieciom i osobom dorosłym z niepełnosprawnościami dostępu do przestrzeni publicznej – placu zabaw na zasadzie równości z innymi osobami.

Poprzez stworzenie bezpiecznej zabawowej przestrzeni w formie ogólnodostępnego i integracyjnego placu zabaw nastąpiła poprawa jakości życia dzieci, w tym dzieci chorych i niepełnosprawnych oraz ich rodzin zamieszkujących teren Gminy Dębnica Kaszubska. Lokalizacja, zaprojektowanie i wykonanie wnioskowanego placu zabaw umożliwiło integrację wszystkich dzieci poprzez zabawę. Wykonany w ramach projektu plac zabaw pozwolił na zapewnienie dzieciom o różnym stopniu sprawności swobodnego dostępu, a także umożliwił im poruszanie się w przestrzeni zabaw bezpiecznie i niezależnie.

Plac zabaw zaprojektowany został zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego i w równym stopniu uwzględnia potrzeby osób o różnym poziomie sprawności, oferując wyposażenie, z którego mogą korzystać różne grupy użytkowników, integrując się oraz bawiąc się razem. Teren placu został wyrównany i przygotowany dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Wyposażony został w urządzenia dedykowane osobom o różnych poziomie funkcjonowania – dla osób o większych umiejętnościach motorycznych – zestaw ze zjeżdżalniami i huśtawki, a dzieciom z niepełnosprawnością ruchową, w tym na wózku inwalidzkim, zapewniono karuzelę integracyjną czy bocianie gniazdo. Wykonane zostało dojście do placu zabaw dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności (chodnik), a także bezpieczna nawierzchnia zg. z PN-EN 1177. Teren został wyposażony w urządzenia zg. z PN-EN 1176. Jednym z elementów jest zestaw integracyjny składający się m.in. z antypoślizgowej płyty podestowej o odpowiedniej szerokości, zjeżdżalni, czy interaktywnych urządzeń, które sprzyjają rozwojowi zmysłów takich jak słuch, dotyk czy wzrok. Na placu zastosowano odpowiednie oznakowanie dla osób niewidomych lub słabowidzących, a kolorystyka na urządzeniach jest wyraźna i kontrastowa. Przy placu wykonano również nasadzenia oraz posiano trawę.

Okres realizacji projektu od marca 2024 r. do lipca 2024 r.
Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 605 243,07 zł, dofinansowanie ze środków PFRON wynosi 484 194,45 zł.

plac_zabaw
plac_zabaw_2
Skip to content