DRUKI DO POBRANIA
OPISY PROCEDUR
WYDAWANIE/WYMIANA DOWODU OSOBISTEGO
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2010 r. Nr 167, poz. 1131, z późn. zm.)
- rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważniania i zwrotu (Dz. U. z 2015 r. poz.212).
WYMAGANE DOKUMENTY:
- Złożenie wypełnionego i podpisanego własnoręcznie przez wnioskodawcę formularza wniosku o wydanie dowodu osobistego lub podpisanie przez wnioskodawcę w siedzibie organu gminy formularza, który został wypełniony przez pracownika tego organu na podstawie podanych przez wnioskodawcę danych oraz danych zawartych w rejestrze Pesel.
- Posiadany dowód osobisty bądź w przypadku jego braku inny dokument potwierdzający tożsamość
(do wglądu).
- Aktualna kolorowa fotografia osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego wykonana na papierze fotograficznym lub papierze fotograficznym przeznaczonym do drukarek, o wymiarach 35 mm × 45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
DOPUSZCZA SIĘ FOTOGRAFIĘ
– w ciemnych okularach dla osoby z wrodzonymi lub nabytymiwadami narządu wzroku – po złożeniu orzeczenia o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
– w nakryciu głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny – po załączeniu do wniosku zaświadczenia o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej;
– w uzasadnionych przypadkach organ gminy może wydać dowód osobisty na wniosek, do którego została dołączona fotografia przedstawiająca osobę z zamkniętymi oczami, innym niż naturalnym wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami.
UWAGA – możliwe jest złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego drogą elektroniczną (art. 24 ust. 3 ustawy o dowodach osobistych) – załączając plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB, spełniającą wymogi, o których mowa powyżej i w razie potrzeby załączenie (oodwzorowania cyfrowego) orzeczenia lub zaświadczenia albo dokumentu elektronicznego zawierającego oreczenie lub zaświadczenie (oryginały tych dokumentów należy dostarczyć przy odbiorze dowodu osobistego).
Wypełniony formularz wniosku o wydanie dowodu osobistego w postaci elektronicznej należy opatrzyć bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym e-PUAP.
OPŁATY:
Nie pobiera się.
TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Do 30 dni – w szczególnych przypadkach wskazany termin może być dłuższy.
JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Referat Spraw Obywatelskich.
TRYB ODWOŁAWCZY:
W przypadku wydania decyzji o odmowie wydania dowodu osobistego przysługuje odwołanie do Wojewody Pomorskiego w Gdańsku w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
Obowiąek wymiany dowodu osobistego następuje w przypadku:
- upłuwu terminu ważności dowodu osobistego,
- zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym,
- zmiany wizerunku twarzy posiadacza dowodu osobistego w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację osoby,
- utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego.
UWAGI:
ZŁOŻENIE WNIOSKU O WYDANIE DOWOIDU OSOBISTEGO
- Wniosek składa osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego z wyjątkiem:
- osoby małoletniej, której do ukończenia 18 roku życia zostało więcej niż 30 dni, w imieniu której wniosek składa jeden z rodziców lub opiekun prawny,
- osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską, w imieniu której wniosek składa jeden z rodziców,
- osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie niepozostającej pod władzą rodzicielską, w imieniu której wniosek składa opiekun prawny,
- osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, w imieniu której wniosek składa kurator.
- Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego wymaga stawiennictwa osoby, której wniosek dotyczy, z wyjątkiem małoletnich do ukończenia 5 roku życia.
3.Osoba obowiązana do posiadania dowodu osobistego może złożyć wniosek nie wcześniej niż 30 dni przed datą 18 urodzin (samodzielnie bez obecności rodzica, opiekuna, kuratora).
- Wniosek o wydanie/wymianę dowodu osobistego składa się w organie dowolnej gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Jeżeli złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego jest niemożliwe w organie gminy, wnioskodawca zawiadamia organ gminy o niemożności spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą – wówczas organ zapewni przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby, chyba że okoliczności nie pozwalają na przyjęcie tego wniosku.
ODBIÓR DOWODU OSOBISTEGO
- Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek. Osoba odbierająca nowy dowód osobisty jest obowiązana przedłożyć dotychczasowy dowód osobisty, o ile nie została zgłoszona jego utrata.
- Dowód osobisty wydany osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych (jeżeli była obecna przy składaniu wniosku lub nie ukończyła 5 roku życia) odbiera rodzic (wnioskodawca) albo opiekun prawny,
- Dowód osobisty wydany osobie posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (jeżeli były obecne przy składaniu wniosku) odbiera osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego, rodzic (wnioskodawca) albo kurator.
- Dowód osobisty wydany osobie dotkniętej chorobą lub niepełnosprawnością (której wniosek został przyjęty w miejscu jej przebywania) może odebrać pełnomocnik legitymujący się pełnomocnictwem szczególnym do dokonania jego odbioru.
- Cudzoziemiec, który nabył obywatelstwo polskie, przy odbiorze dowodu osobistego zwraca dokument potwierdzający legalność jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeśli taki dokument był mu wydany i nie został zwrócony po doręczeniu dokumentu potwierdzającego nabycie obywatelstwa polskiego.