Ochrona zwierząt
Co roku w okresie wiosenno-letnim na terenie naszej Gminy pojawia się problem wałęsających się psów. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków psy te posiadają swoich właścicieli, a pojawiające się tzw. „bezdomne” psy to zazwyczaj zwierzęta niedopilnowane przez swoich właścicieli. Dlatego też przypominamy właścicielom o ich podstawowych obowiązkach:
- stały skuteczny dozór nad psami i innymi zwierzętami domowymi,
- prowadzenie psów poza swoimi posesjami na smyczy, bez względu na to, czy pies jest mały czy duży, natomiast psa rasy uznawanej za agresywną na smyczy i w kagańcu,
- zabezpieczeniu posesji przed wydostaniem się zwierzęcia poza jej teren,
- nie wyprowadzaniu zwierząt na teren placów zabaw oraz piaskownic dla dzieci,
- nie wyprowadzaniu psów i innych zwierząt do obiektów użyteczności publicznej, za wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych
Dodatkowo zgodnie z art. 9 ustawy o ochronie zwierząt należy pamiętać, że:
„Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3m.”
Przypominamy również o sposobach postępowania w przypadkach wałęsających się psów:
- w razie, gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić na Policję, która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia. W przypadku notorycznego braku nadzoru nad psem może skierować do sądu wniosek o ukaranie właściciela psa,
- w sytuacji, kiedy mamy faktyczne podejrzenie, iż zwierzę jest bezpańskie oraz:
- zwierzę zagraża bezpieczeństwu mieszkańców (np., gdy jest agresywne),
- zwierzę przebywa w miejscu publicznym (np. ulica, przystanek autobusowy itp.),
- zwierzę jest ranne,
„Fakt ten należy zgłosić telefonicznie do Urzędu Gminy Dębnica Kaszubska (od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu) pod numerem telefonu 690 820 346 lub do Schroniska dla Zwierząt w Kościerzynie Fundacja „Animalsi”. W pozostałe dni oraz poza godzinami pracy Urzędu pod numerem telefonu 573 440 610”.
Jednocześnie przypominamy, że:
Na terenie naszej Gminy znajduje się liczna populacja kotów wolno żyjących. Są one elementem ekosystemu, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni, dlatego nie należy ich wyłapywać, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia. Należy pamiętać, że nie są to zwierzęta bezdomne, więc nie mogą być przeganiane, wyłapywane lub wywożone. Koty wolno żyjące mają prawo bezpiecznie przebywać w miejscu ich bytowania!
Jak zachować się w przypadku znalezienia rannego zwierzęcia?
Najczęstszą przyczyną urazów u zwierząt są wypadki komunikacyjne, czyli potrącenia. Bardzo często zdarza się również znaleźć ranne zwierzę w lesie – np. ofiarę pogryzienia przez wolno biegające psy lub zwierzę uwięzione we wnykach. Należy pamiętać, że takiemu zwierzęciu trzeba udzielić pomocy! Poniżej kilka porad, jak to zrobić w umiejętny sposób:
- Przede wszystkim trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo. Jeśli jedziemy samochodem i widzimy ranne zwierzę na drodze lub poboczu, należy zaparkować samochód w bezpiecznej odległości od jezdni, włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy i założyć kamizelkę odblaskową.
- Należy ocenić sytuację i zachować ostrożność – ranne zwierzę jest w szoku, boi się. Podejdźmy do niego powoli i nie wykonujmy gwałtownych ruchów.
- W przypadku, gdy jest to pies, który się rusza i jest przytomny, należy zrobić pętlę z szalika, apaszki, bandaża lub sznurka i zarzucić mu na szyję. Innym, dostępnym materiałem postarajmy się obwiązać mu pysk. Na rannego kota można zarzucić kurtkę lub sweter oraz ostrożnie przetransportować do auta.
- W momencie gdy zwierzę żyje, ale się nie rusza – można przenieś je delikatnie na np. karton i przetransportować do samochodu.
- Jeżeli czujemy, że nie jesteśmy w stanie fizycznie udzielić zwierzęciu pomocy lub nie mamy możliwości zawieźć go do weterynarza lub jest to dzikie zwierzę, koniecznie zadzwońmy po pomoc i poczekajmy na jej przyjazd.
- W przypadku, gdy naszej pomocy potrzebuje małe, dzikie zwierzę np. jeż lub wiewiórka, sami możemy zabrać je z drogi. Pamiętajmy jednak, aby zabezpieczyć dłonie rękawicami lub skrawkiem materiału.
Dodatkowo przypominamy, by nie podawać ptakom do picia mleka, śmietany i napojów innych niż woda. Nie można karmić ptaków chlebem, ani produktami zawierającymi sól lub inne przyprawy.
W przypadku zauważenia rannego, dzikiego zwierzęcia skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji zwierząt. Ich aktualizowana lista znajduje się na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: http://www.gdos.gov.pl/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat-w-polsce