Skip to main content
Aktualności

Zmiany w „Czystym Powietrzu” dotyczące pomp ciepła.

By 2024-06-18No Comments

Obowiązek wyboru pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów oraz wykonania audytu energetycznego – to najważniejsze zmiany, które wchodzą w programie „Czyste Powietrze”.

Rozwiązania te mają zapewnić osobom korzystającym z programu możliwość odpowiedniego wyboru urządzeń grzewczych, właściwych dla danego domu, a także uchronić użytkowników pomp ciepła przed zawyżonymi rachunkami za energię.

Od 14 czerwca 2024 roku beneficjentów programu Czyste Powietrze obowiązują nowe zasady.

Pompy ciepła oraz kotły na biomasę będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne zostaną potwierdzone wpisem na listę ZUM https://lista-zum.ios.edu.pl/.

Wprowadzono obowiązek wykonania audytu energetycznego przy wyborze pompy ciepła. Dofinansowanie na audyt wynosi do 1 200 zł i pokrywa 100% kosztów kwalifikowanych.

Jak wskazują doradcy energetyczni, nadal brakuje powszechnej wiedzy o tym, że pompa ciepła nie w każdym budynku jest dobrym rozwiązaniem i w przypadku starych domów nierzadko niezbędna jest najpierw ich termomodernizacja, czyli docieplenie przegród, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania. To właśnie audyt energetyczny pomoże przygotować inwestorowi optymalny zakres takich prac i pomoże obniżyć rachunki za energię.

Szczegółowe informacje znajdują się w poniższym linku:

https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/lepsze

Skip to content