Skip to main content
Aktualności

Rusza akcja bezpłatnego czipowania psów!

By 2024-04-2414 maja, 2024No Comments

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji bezpłatnego czipowania czworonożnych przyjaciół na terenie gm. Dębnica Kaszubska!

Usługa będzie wykonywana tylko i wyłącznie w stosunku do:

  • psów, których właściciele zgłoszą się z czworonogiem do lecznicy weterynaryjnej w celu wszczepienia mikroczipu i wypełnią formularz rejestracyjny,
  • psów, których właściciele oświadczą, że są mieszkańcami gminy Dębnica Kaszubska
    i posiadają prawo do zwierzęcia bądź okażą książeczkę zdrowia psa lub rodowód,
  • psów, które posiadają aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie (przypominamy, że jest to ustawowy obowiązek każdego właściciela psa!),
  • psów, które nie służą do celów hodowlanych z przeznaczeniem do sprzedaży.

Akcja czipowania prowadzona jest w GABINECIE WETERYNARYJNYM „OGONEK”, znajdującym się przy ul. Świerkowej 13 w Dębnicy Kaszubskiej.

*bezpłatna akcja prowadzona jest do 15 grudnia 2024 r. lub do wykorzystania wszystkich mikroczipów w ramach realizacji programu,

*akcja jest bezpłatna TYLKO DLA MIESZKAŃCÓW GMINY, po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod nr telefonu 601 619 631.

Czym jest mikroczip?

Mikroczip jest miniaturowym nadajnikiem, zasilanym energią pola elektromagnetycznego
z czytnika. Fala radiowa zawierająca zakodowany numer mikroczipa wysyłana jest do skanera, który ją dekoduje i wyświetla w postaci numeru identyfikacyjnego. Odległość odczytu przy użycia czytnika waha się w granicach od 5 – 15 cm i uzależniona jest głównie od rozmiaru anteny. W najczęściej stosowanych czytnikach nie przekracza 10 cm. Żywotność takiego mikroczipa jest praktycznie wieczna.

Mikroczip o wymiarach 2,21 x 12 mm, zbudowany jest z elektronicznego układu scalonego oraz cewki będącej anteną mikroczipa. Wszystko umieszczone jest w szklanej powłoce bioglas, która zapobiega przed dostaniem się do środka płynów wewnątrzustrojowych, które mogłyby uszkodzić układ scalony.

Polimerowa powłoka pokrywająca mikroczip zapobiega dodatkowo ewentualnej migracji czipa. Szklana kapsułka jest obojętna dla organizmu a każdy wszczepiony mikroczip jest sterylny. Iniekcja odbywa się za pomocą jedno – lub wielorazowego zestawu, na który składa się igła z mikroczipem i strzykawka iniekcyjna.

Mikroczip posiada swój unikalny piętnastocyfrowy numer, którego trzy pierwsze cyfry określają producenta. W celu usystematyzowania i usprawnienia działań służących programowi elektronicznej identyfikacji, Polsce nadano numerem początkowy  – 616.

Dlaczego warto zaczipować swojego psa ?

Elektroniczne znakowanie psów zwane popularnie czipowaniem to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania bezdomności zwierząt. Dzięki czipowaniu można szybko ustalić właściciela zagubionego psa. Zabieg wszczepienia mikroprocesora jest niemalże bezbolesny, a zwierzę reaguje jak przy zwykłym zastrzyku. Czip jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych, wprowadzany jest pod skórę w szyję lub między łopatkami zwierzęcia.

Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 690 820 346.