Skip to main content
Aktualności

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w województwie pomorskim – poradnik

By 31 października, 2023No Comments

Szanowni Państwo,

W związku z faktem, iż czas pandemii oraz konfliktu zbrojnego w Ukrainie w znacznym stopniu wpłynął na zdrowie psychiczne, w tym również dzieci i młodzieży, Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ sporządził wykaz miejsc udzielania świadczeń na Pomorzu – zgodnie z nowym systemem opartym na tzw. poziomie referencyjności.

Zgodnie z nowym modelem opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży istnieją trzy poziomy referencyjności:

  1. I poziom referencyjności – Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – aktualnie w województwie pomorskim funkcjonuje co najmniej jeden taki ośrodek w każdym powiecie/mieście na prawach powiatu; Ośrodki oferują bezpłatne wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne, w tym świadczenia środowiskowe; udzielają pomocy bez skierowania;
  2. II poziom referencyjności – Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży – na Pomorzu dotąd powstało 7 takich Centrów, z czego 2 Centra dysponują, obok poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży także oddziałem pobytu dziennego;
  3. III poziom referencyjności – Ośrodki Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej – aktualnie w województwie mamy 2 oddziały stacjonarne, obejmujące opiekę pacjentów wymagających szczególnego wsparcia.

W załączeniu wykaz miejsc udzielania świadczeń w ramach nowego systemu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w województwie pomorskim wg. stanu na 1.07.2023 r.

Ułatwieniem korzystania z pomocy psychologicznej psychoterapeutycznej jest brak rejonizacji, co w konsekwencji umożliwia korzystanie z pomocy (w ramach każdego rodzaju referencyjnego) również w placówkach poza powiatem zamieszkania.

Ponadto, informuję, iż na zlecenie Samorządu Województwa Pomorskiego powstała strona internetowa (platforma edukacyjno-informacyjno-koordynująca) www.pomorskiedlaciebie.pl, zawierająca w szczególności treści merytoryczne dotyczące dobrostanu psychicznego. Na stronie funkcjonuje czat, z użyciem którego można porozmawiać z psychologiem. W ramach platformy utworzono bazę danych o miejscach udzielania wsparcia, skierowaną zarówno do dzieci i młodzieży, jak również ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.

Załączniki:

Wykaz miejsc udzielania świadczeń:

Ulotka – zdrowie psychiczne dzieci:

Skip to content